A nyári munka kifejezés hallatán egyrészt a diákok pénzkereseti lehetősége jut az eszünkbe. Pedig a szezonális diákmunka nem csupán a fiatalok számára hasznos: a cégek is komoly előnyökre tehetnek szert, ha okosan építik be a diákmunkaerőt a nyári működésükbe. Ebben a cikkben HR-szempontból mutatjuk be, hogy miért éri meg a cégeknek a nyári diákmunka, és melyek azok az előnyök, amelyek túlmutatnak a költséghatékonyságon.
1. Rugalmas munkaerő a szezonális terhelés kezelésére
A nyári időszak jellemzően együtt jár a szabadságolásokkal, ami miatt a folyamatos működés fenntartása nehézkessé válik. Ilyenkor kiváló segítséget nyújthatnak a nyári munkára jelentkező diákok, akik az irodában az adminisztratív feladatok ellátásában adhatnak támogatást. Míg az alkalmazottaid egymást helyettesítik a komolyabb szakmai tudást igénylő feladatokban, addig az ő repetitívebb teendőiket átvállalhatják a fiatalok.
Bizonyos iparágak nyáron megnövekedett terheléssel számolhatnak, legjellemzőbben a vendéglátás és a turizmus. A szezonális feladatokra sok szempontból a legjobb megoldást a diákok jelentik: ők csak nyári munkát keresnek, tehát nem jelent számukra problémát, ha csak ebben az időszakban számítasz rájuk.
A nyári munka során foglalkoztatott diákok könnyen integrálhatók az időszakos feladatokba. Rövid betanulással, részmunkaidőben vagy akár heti néhány napra is bevethetők, így rugalmasan igazodnak a cég aktuális igényeihez.
2. Költséghatékony foglalkoztatási forma
A diákok iskolaszövetkezeten keresztül történő foglalkoztatása gyors megoldást jelent, és az adózás szempontjából is rendkívül előnyös. A jogviszony a diák és az iskolaszövetkezet között áll fenn, ezáltal a bérköltség jelentősen alacsonyabb, mint hagyományos munkaviszony esetén. Az adózási előnyök különösen nagy segítséget jelentenek annak megoldásában, hogy a szezonálisan megnövekedett létszámigény ne eredményezzen kiugróan magas bérköltséget. Ez a forma eközben azt is biztosítja, hogy a cég megbízható, bejelentett munkaerővel dolgozhat.
3. Gyors toborzás és minimális adminisztráció
Az iskolaszövetkezeti együttműködés egyik legnagyobb előnye, hogy a toborzási folyamatot nem a cég HR-osztályának kell lebonyolítania. A szövetkezet biztosítja a megfelelő jelölteket, elvégzi a bejelentést és adminisztrációt és bérszámfejt, ráadásul rugalmasan segít a munkaerőigény tervezhetőségének menedzselésében. A nyári munka lehetővé teszi, hogy a cég gyorsan és hatékonyan reagáljon a megnövekedett munkaerőigényre, miközben nem igényel extra HR kapacitást.
4. Tehetségkutatás: utánpótlás építés
A nyári diákmunka egyfajta „próbaidő” is lehet. A HR szakma egyik kiaknázatlan lehetősége, hogy a diákmunka révén tehetséges, motivált fiatalok kerülhetnek a cég látókörébe, akikből később gyakornok, pályájukat a cégnél kezdő munkavállalók, és később akár hosszú távú kollégák válhatnak. Toborzás és komolyabb tét nélkül felmérhető, hogy kikből válhatnak agilis és motivált munkavállalók, akiket már azelőtt a céghez csábíthatunk, hogy a munkaerőpiacra kerülnének. A cégek, amelyek nyitottan és támogatóan állnak a nyári munkához, komoly előnyre tehetnek szert az utánpótlás-építésben.
5. Generációs frissítés és az új nézőpontok előnyei
A nyári munkára érkező fiatalok a Z generáció tagjai, akik digitálisan éretten gondolkodnak, gyorsan tanulnak, és egészen másként látják a problémákat és megoldásokat. Az ő bevonásuk a cég működésébe új szemléletet, friss megközelítéseket és innovatív ötleteket hozhat. A HR szempontjából ez hosszú távon a céges kultúra megújulását is támogathatja.
Nyári munka: olyan stratégiai lehetőség, amit kár lenne kihagyni
A nyári munka egyrészt ideális megoldás, ha gyorsan, költséghatékonyan és rugalmasan szeretnél reagálni a megnövekedett munkaerő-igényekre. Ugyanakkor lehetőséget is ad a működés optimalizálására, a jövő munkavállalóinak megtalálására, és a HR terhek csökkentésére. Aki a nyári munkaerőigényt tudatosan és előrelátóan kezeli – akár iskolaszövetkezeten keresztül – az könnyebben veszi a nyarat, sőt, profitál is belőle.